Reklama
  • Poniedziałek, 18 listopada 2013 (14:05)

    Jak przebiega poród

Zastanawiasz się, czy dobrze odczytasz sygnały, że wielki finał jest tuż-tuż? Sprawdź, po czym możesz rozpoznać, że zaczynasz rodzić i co po kolei czeka cię na porodówce.

Nie możesz się już docze kać chwili, gdy zobaczysz swoje maleństwo i przytulisz je do piersi... Jednak na myśl o samym porodzie ogarnia cię paniczny strach.

Reklama

– Warto stawić czoło swojemu lękowi. Jeśli przyszła mama wie, czego może się spodziewać, zmniejsza się jej stres i poczucie bezradności – mówi Barbara Jaworska, położna.

Wraz z naszym ekspertem wyjaśniamy, jak właściwie odczytać sygnały świadczące o tym, że rozwiązanie jest blisko, i jak zachowywać się na każdym etapie porodu, by łatwiej znieść ból, który mu towarzyszy.

Na filmach porody zwykle rozpoczynają się gwałtownym odejściem wód płodowych, jednak w rzeczywistości rzadko się to zdarza. Początkom porodu towarzyszy bowiem wiele różnych objawów.

Skurcze Braxtona-Hicksa

Możesz zacząć je odczuwać na kilka dni przed porodem. Przypominają one nieco skurcze porodowe, ale trwają krócej (mniej niż 30 sekund), są słabsze i nie powodują rozwierania się szyjki macicy.

Położna wyjaśnia: Zdarza się, że ból podczas skurczów promieniuje na nogi i dolne partie pleców. To znak, że główka dziecka ustawia się w kanale rodnym i zaczyna uciskać na nerwy.

Wydalenie czopa śluzowego

Przy okazji wizyty w toalecie możesz zauważyć na bieliźnie sporą ilość galaretowatego śluzu o bezbarwnym lub żółtawym kolorze.

To odchodzi czop śluzowy, który zamykał szyjkę macicy i chronił dziecko przed drobnoustrojami.

Wydalenie czopa śluzowego świadczy o tym, że poród prawdopodobnie zacznie się w ciągu kilku dni.

Położna wyjaśnia: Nie każda przyszła mama zauważa wydalenie czopa śluzowego. Czasem wypada on na kilka godzin przed porodem lub w jego trakcie.

Uporczywy ból krzyża

To kolejny z symptomów rozpoczęcia się porodu, podobnie jak bóle brzucha, które przypominają skurcze przedmiesiączkowe.

Położna wyjaśnia: Na kilka tygodni przed porodem możesz też zauważyć, że obniża ci się brzuch. Przygotuj się na częstsze wizyty w toalecie, ponieważ obniżona macica zacznie uciskać pęcherz moczowy.

Biegunka i wymioty

Pojawienie się rozwolnienia to naturalne dążenie kobiecego organizmu, by oczyścić się przed porodem. Dziecko będzie mogło bez przeszkód opuszczać się w dół i szykować do wyjścia.

Położna wyjaśnia:

Przedporodowej biegunce mogą towarzyszyć wymioty. To naturalna reakcja organizmu kobiety.

Odejście wód płodowych

Mogą wylać się nagle lub sączyć prawie niezauważalnie. Są przejrzyste, białe, czasem z niewielką ilością krwi.

Jeżeli wylewają się w większych ilościach, zgłoś się do szpitala, nawet jeśli nie odczuwasz skurczów (zwiększa się bowiem ryzyko infekcji).

Położna wyjaśnia: Odejście wód płodowych nie zawsze następuje na samym początku porodu, więc nie czekaj na nie, jeżeli odczuwasz już regularne skurcze. Czasami, by przyspieszyć akcję porodową, lekarz sam przebija pęcherz płodowy.

Pojawienie się skurczów

Początkowo są krótkie (trwają 30-40 s), nie za częste (pojawiają się co 15-20 minut) oraz niezbyt intensywne. Może minąć wiele godzin, zanim staną się na tyle silne, by powodować stopniowe rozwieranie się szyjki macicy.

Położna wyjaśnia: Wiele kobiet, gdy tylko poczuje skurcze, chce od razu jechać do szpitala. Lepiej jednak trochę z tym poczekać, bo szybkie porody tak naprawdę zdarzają się bardzo rzadko.

Jeśli więc nie odeszły ci wody, nie zaczęłaś obficie krwawić, na początku porodu będzie ci wygodniej w domu.

W miarę, jak twoja szyjka macicy zacznie się rozszerzać, skurcze będą stawać się mocniejsze, a przerwy między nimi krótsze. Gdy zaczną się powtarzać co 7-8 minut, pora jechać do szpitala.

Jak duże jest rozwarcie

Gdy zjawisz się na izbie przyjęć, położna zapyta, czy odeszły ci już wody i jak często masz skurcze. Potem przyjdzie kolej na badanie, czy szyjka macicy jest miękka, jak duże jest rozwarcie. Jeśli okaże się, że poród się już zaczął, przebierzesz się w koszulę i przejdziesz do sali porodowej.

Faza aktywna

Skurcze będą długie (ok. 45-60 s), co 3-4 minuty. Staną się bolesne, ale dopiero wtedy, gdy rozwarcie osiągnie 3-4 cm, będziesz mogła poprosić o znieczulenie zewnątrz- oponowe.

Zgodnie z najnowszymi przepisami masz prawo do bez- płatnego znieczulenia z uwagi na wskazania medyczne (np. niski próg bólu). W praktyce jednak wiele szpitali pobiera zakamuflowaną opłatę za znieczulenie, np. w postaci cegiełki na potrzeby szpitala. Za taką cegiełkę możesz zapłacić od ok. 500 do 700 zł.

Położna wyjaśnia: Aby przyspieszyć postęp porodu, staraj się zmieniać pozycję: siadać na piłce, chodzić, kucać przy drabinkach. Jeśli rozwarcie nie postępuje, warto wziąć ciepłą kąpiel.

Faza przejściowa

Zaczyna się, gdy rozwarcie sięga 8 cm, a kończy pełnym – 10 cm. To najtrudniejszy i najbardziej wyczerpujący moment porodu.

Skurcze są długie (sięgają 90 s), częste (co 2-3 minuty) i bolesne. Niektóre kobiety na tym etapie porodu miewają też dreszcze, nudności, a nawet wymioty. Takie objawy towarzyszą szybkiemu rozwieraniu się szyjki macicy.

Położna wyjaśnia: W tej fazie porodu możesz już odczuwać potrzebę parcia. Będziesz rozbudzona i gotowa do działania. Możesz też czuć pieczenie i rozciąganie w kroczu. Zawołaj położną i powiedz jej tym. Przeć będziesz mogła, jeżeli położna stwierdzi, że nastąpiło już pełne rozwarcie.

W porównaniu z wcześniejszym ten etap porodu jest mniej bolesny.

Pora na bóle parte

Są one związane z tym, że mięsień macicy wypycha dziecko przez kanał rodny. Bóle parte trwają zazwyczaj od 20 minut do 2 godzin. U kobiet, które rodzą po raz pierwszy, mogą jednak trwać dłużej.

Położna wyjaśnia: Pamiętaj, że nie musisz przeć na leżąco. Możesz siedzieć oparta na fotelu porodowym albo klęczeć, trzymając się partnera lub drabinek.

W niektórych szpitalach można korzystać z tzw. stołka porodowego. To specjalny taboret z mocno wyciętym siedziskiem. Kiedy kobieta na nim siedzi, działa siła grawitacji, która przesuwa dziecko w dół.

Wychodzi główka dziecka

Gdy główka maluszka zacznie przechodzić przez kanał rodny, odczujesz kłucie, mrowienie, pieczenie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, położna natnie krocze.

Potem pojawi się reszta ciała dziecka i przyjdzie czas na przecięcie pępowiny, a maleństwo zostanie położone na twoim brzuchu.

Położna wyjaśnia: W czasie każdego parcia główka dziecka przesuwa się do przodu, a w przerwie między skurczami nieco się cofa.

Trzeba dostosować się wtedy do tego, co mówi położna. Postara się ona pokierować parciem w taki sposób, by główka maluszka pokonała opór krocza i nacinanie nie było konieczne.

Gdy dziecko przyjdzie na świat, macica po kilku minutach znów zacznie się kurczyć.

Wydalenie łożyska

Po kilkunastu skurczach znowu poczujesz silną potrzebę parcia. To znak, że rodzi się łożysko.

Położna wyjaśnia: Lekarz lub położna sprawdzą, czy łożysko zostało wydalone w całości. Jeśli miałaś nacinane krocze, właśnie teraz zostanie ono zszyte w znieczuleniu miejscowym.

Kryzys 7. centymetra

Kiedy rozwarcie szyjki macicy osiągnie 7 cm, możesz czuć się wyczerpana i stracić wiarę we własne siły. Wytrzymaj – te uczucia świadczą o tym, że pierwszy okres porodu wkrótce się skończy.

Konsultacja: mgr Barbara Jaworska, położna środowiskowa z NZOZ w Markach. Tekst: Blanka Wolniewicz

Więcej na temat:poród | wydalenie | Nie | porody

Zobacz również

  • Zastanawiasz się, czy dobrze odczytasz sygnały, że wielki finał jest tuż-tuż? Wyjaśniamy, po czym możesz rozpoznać, że zaczynasz rodzić i co po kolei tak naprawdę czeka cię na sali porodowej. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.