Reklama
  • Środa, 24 kwietnia 2013 (15:52)

    Jak przygotować się na poród w szpitalu

W okresie ciąży, przy porodzie pacjentkom należy się szczególne traktowanie.

Pełna opieka medyczna dla nieubezpieczonych!

Nawet jeśli: nie pracujesz, nie jesteś zarejestrowana jako bezrobotna, mąż nie zgłosił cię do ubezpieczenia, należą ci się bezpłatne wizyty lekarskie, konieczne badania w ciąży i opieka przy porodzie.

Poród rodzinny

Reklama

Masz prawo domagać się obecności bliskiej osoby podczas porodu (tzw. poród rodzinny). Może to być ojciec dziecka, ale masz prawo wybrać np. twoją mamę, siostrę. Szpital publiczny nie powinien pobierać za to opłat (stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich).

Domagaj się prawa do intymności

W większych salach porodowych muszą być parawany. Niedopuszczalną praktyką w szpitalu publicznym byłoby pobieranie opłat np. za osobną salę do porodu (taką opinię w sprawach praw pacjentek wydawał Rzecznik Praw Obywatelskich; więcej na www. brpo.gov.pl).

Pełna informacja, kontakt z rodziną

- Lekarz i położna powinni przekazywać ci informacje o postępach porodu, podanych preparatach, zabiegach i ich skutkach oraz zdrowiu dziecka.

- Zdrowy noworodek powinien przebywać z tobą na sali.

- Szpital nie może zabraniać ci kontaktu z dzieckiem i rodziną.

Należy ci się:

Opieka położnej po porodzie. Zgłoś w przychodni, że chcesz, żeby cię odwiedziła. Sprawdzi, czy prawidłowo pielęgnujesz niemowlę. W razie potrzeby udzieli rad.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:szpital | poród | pra | Parlament Europejski | opieka | lekarz

Zobacz również

  • Dzięki działaczkom ruchu na rzecz naturalnego porodu i karmienia piersią zorganizowano w 1993 r. kongres „Jakość narodzin, jakość życia”. Sheila Kitzinger, antropolożka, propagatorka przyjaznych... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.