Reklama
  • Czwartek, 17 marca 2016 (13:00)

    Masz prawo rodzić bez bólu

Każda kobieta może żądać znieczulenia przy porodzie. Jeśli lekarz odmówi, można domagać się rekompensaty.

Jolanta jest w ósmym miesiącu ciąży. Bardzo obawia się porodu, dlatego już zapowiedziała lekarzowi w szpitalu, że życzy sobie podania znieczulenia zewnątrzoponowego.

Usłyszała, że w jej przypadku nie ma wskazań medycznych, żeby je zastosować. Gdy Jolanta stanowczo domagała się znieczulenia, doszło do nieprzyjemnej rozmowy. Zdenerwowana zadzwoniła więc do Rzecznika Praw Pacjenta.

Reklama

– Słyszałam, że wszystkie kobiety w Polsce mają do tego prawo. To jak to jest? Mają czy nie mają? – pytała poirytowana.

Za znieczulenie już się nie płaci

Prawnik z RPP przyznał Jolancie całkowitą rację. – Wszyscy lekarze na oddziałach porodowych muszą postępować zgodnie ze standardami ustalonymi przez ministra zdrowia. Między innymi powinni uśmierzać ból kobiety podczas porodu – stwierdził.

Wyjaśnił, że przepisy dopuszczają wiele sposobów, m.in. akupresurę, masaże, okłady, a także znieczulenie zewnątrzoponowe. – Lekarz powinien pani przedstawić pełną informację o wszystkich metodach łagodzenia bólu, jakie są stosowane w szpitalu, w którym będzie pani rodziła – powiedział.

– Ale lekarz, który mnie prowadzi, wcale nie jest do tego przekonany – skarżyła się Jolanta. – Może chodzi o to, że powinnam za to prywatnie zapłacić? – Nic podobnego – prawnik z RPP natychmiast zaprotestował.

– Szpital, który jest placówką publiczną i ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, nie może pobierać opłaty za znieczulenie w czasie porodu, ponieważ dostaje za to świadczenie zapłatę z funduszu. Gdyby więc żądali pieniędzy, to łamaliby prawo – powiedział.

Nowe przepisy ministerstwa

Wyjaśnił Jolancie, że przepisy w tej sprawie zmieniły się od lipca ubiegłego roku. Od tego czasu znieczulenie przy porodzie jest usługą odrębnie finansowaną przez fundusz. A prawo do niego ma każda rodząca kobieta, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych i np. nie jest uczulona na lek znieczulający.

– Lekarz może odmówić podania znieczulenia tylko wtedy, gdy istnieją przeszkody natury medycznej – dodał prawnik.

Leon Szulc

Jak i gdzie się skarżyć?

1. Jeśli szpital żąda opłaty za znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie, należy w tej sprawie złożyć skargę do Narodowego Funduszu Zdrowia lub Rzecznika Praw Pacjenta.

2. Gdy lekarz odmawia podania znieczulenia, twierdząc, że nie ma ku temu wskazań, można zażądać, by zasięgnął opinii innego lekarza.

3. Gdy mimo żądań placówka medyczna, w której odbył się poród, nie poda znieczulenia, można wystąpić przeciw niej z roszczeniem o zadośćuczynienie.

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Bez względu na to, w jaki sposób twoje maleństwo przyjdzie na świat, warto, byś wiedziała, jakie są zarówno plusy, jak i minusy obu rozwiązań. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.