Reklama
  • Piątek, 30 sierpnia 2013 (10:05)

    Niezwykłe właściwości krwi pępowinowej

Jeszcze do niedawna krew pępowinowa, która znajduje się w pępowinie i łożysku, była traktowana jako odpad medyczny i utylizowana tuż po porodzie. Jednak odkąd odkryto, że zawarte w niej komórki macierzyste mogą w przyszłości uratować życie dziecka, od którego została pobrana, oraz pozostałych członków jego rodziny, zaczęto wykorzystywać ją do celów leczniczych. Przeczytaj, co jeszcze warto wiedzieć o krwi pępowinowej.

● Zawarte w krwi pępowinowej komórki macierzyste mają zdolność do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki, z których zbudowane są tkanki człowieka. Ich niezwykłe zdolności są wykorzystywane w leczeniu niektórych chorób nowotworowych, układu krwiotwórczego i odpornościowego.

Reklama

Na świecie do połowy 2011 roku wykonano ponad 25 tysięcy przeszczepień komórek macierzystych u dzieci i dorosłych. W Polsce przeprowadzono kilkadziesiąt takich zabiegów, z czego ponad 20 u najmłodszych.

● Krew pępowinową pobiera się tylko raz – podczas porodu. Dlatego decyzję o jej pobraniu i przechowywaniu mama musi podjąć w czasie ciąży, najlepiej w II lub III trymestrze.

● Koszt pobrania i przechowywania krwi pępowinowej jest różny w zależności od banku krwi pępowinowej. Zwykle za pobranie, preparatykę, badania i zamrożenie trzeba zapłacić ok. 2000 zł. Roczna opłata za przechowywanie to ok. 400 zł.

Więcej na temat:koszt

Zobacz również

  • Przebiegu porodu nie można zaplanować. Ani ty, ani twój lekarz nie jesteście w stanie przewidzieć, co się wydarzy. Przygotuj się więc na różne sytuacje. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.