Reklama
  • Poniedziałek, 18 listopada 2013 (14:05)

    Poród: Metody łagodzenia bólu

Znieczulenie zewnątrzoponowe: To najskuteczniejszy oraz najbardziej bezpieczny dla matki i dziecka sposób łagodzenia bólu porodowego.

Zabieg wykonuje anestezjolog. Robi to wtedy, gdy kobieta ma regularne skurcze, a szyjka macicy jest rozwarta na 3-4 cm.

Lekarz wprowadza w okolice rdzenia kręgowego lek znieczulający. Rodząca nic nie czuje od pasa w dół, ale zachowuje pełną świadomość. Wie, kiedy nadchodzi skurcz, może się poruszać oraz przeć.

Znieczulenie podpajęczynówkowe

Reklama

Lek wprowadza się tak jak przy znieczuleniu zewnątrzoponowym, ale nieco głębiej. Pod-czas porodu kobieta jest przytomna, jednak nic nie czuje od pasa w dół i nie może się poruszać. Ten rodzaj znieczulenia częściej stosuje się podczas cesarskiego cięcia.

Petydyna (Dolargan)

To substancja o działaniu przeciwbólowym i rozkurczowym. Podaje się ją w pierwszej fazie porodu, domięśniowo lub dożylnie. Zwykle jest stosowana w mniejszych szpitalach, w których np. na porodówce nie ma anestezjologa i nie można wykonać znieczulenia.

Gaz rozweselający (entonox)

Rodząca wdycha go przez specjalną maseczkę lub ustnik. Gaz nie eliminuje całkowicie bólu, ale dostarcza przyszłej mamie dodatkowych ilości potrzebnego jej tlenu. Ta metoda łagodzenia bólu staje się coraz bardziej popularna na polskich porodówkach.

Więcej na temat:znieczulenie | gaz | Gaz | lekarz | zabiegi

Zobacz również

  • Dzięki działaczkom ruchu na rzecz naturalnego porodu i karmienia piersią zorganizowano w 1993 r. kongres „Jakość narodzin, jakość życia”. Sheila Kitzinger, antropolożka, propagatorka przyjaznych... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.